W jakich przypadkach może pomóc dietetyk z Wrocławia?

W jakich przypadkach może pomóc dietetyk z Wrocławia?

Konsultacje dietetyczne zalecane są nie tylko przy problemach z nadwagą u dzieci oraz dorosłych. Owszem, dietetyk pomaga w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej czy utrzymaniu prawidłowej masy ciała, jednak zmiana nawyków żywieniowych często ma też charakter leczniczy. Mowa w szczególności o chorobach dietozależnych. Sprawdź, w jakich przypadkach udać się do poradni.

Czym zajmuje się dietetyk?

Zakres usług dietetyka jest dosyć szeroki, dlatego na konsultacje mogą zapisać się zarówno osoby zmagające się z zaburzeniami żywienia, otyłością czy niedowagą, jak również chorzy, dla których odpowiednia dieta jest elementem terapii. W tym ostatnim przypadku istotne jest, aby specjalista od żywienia współpracował również z psychoterapeutą czy fizjoterapeutą, do którego uczęszcza podopieczny. 

Dietetyk z Wrocławia jest w stanie pomóc niemal przy każdym schorzeniu, ponieważ codzienna dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Wśród tzw. dietozależnych chorób, które bezwzględnie wymagają konsultacji u specjalisty, można wymienić przede wszystkim:

  • otyłość,
  • cukrzycę typu II,
  • osteoporozę,
  • niektóre nowotwory złośliwe,
  • choroby serca i układu krążenia.

Ponadto po przebytych zabiegach operacyjnych i po opuszczeniu szpitala pacjenci otrzymują zalecenia o stosowaniu diety lekkostrawnej, która także może zostać opracowana przez dietetyka. W poradni na wsparcie mogą również liczyć osoby ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego czy zmagające się z nietolerancjami pokarmowymi.

Jakie badania wykonać przed wizytą w poradni dietetycznej?

Do umówionego spotkania z dietetykiem warto się odpowiednio przygotować i wykonać określone badania krwi. Najczęściej na stronach internetowych poradni można uzyskać listę niezbędnych danych, chociaż wiele zależy od chorób występujących u pacjenta. Z pewnością przyda się wynik lipidogramu (poziom trójglicerydów, cholesterolu LDL i HDL). Dobrze też przygotować listę zażywanych leków czy suplementów.

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Bez względu na cel wizyty w poradni dietetycznej warto umówić się na konsultację jak najszybciej. W prywatnych gabinetach zazwyczaj obowiązują krótkie terminy oczekiwania na spotkanie ze specjalistą, dzięki czemu można szybko rozpocząć terapię żywieniową. Jest to szczególnie ważne, gdy pacjent jest po zabiegu operacyjnym i wymaga diety lekkostrawnej.